« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2024 13:07

2η Δεξιοτεχνία Λάρισας 2024 | Αποτελέσματα

e5d183d6 c21a 4bb6 979f 0e4da551fdf0

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 2η Δεξιοτεχνία που διοργάνωσε η ΛΑΜΚΕ στο Δημοτικό Πάρκινγκ, δίπλα στο στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας. Ο καλός καιρός συνέδραμε ώστε μεγάλο πλήθος κόσμου από την πόλη της Λάρισας αλλά και των γειτονικών πόλεων, να απολαύσει ένα μοναδικό θέαμα που προσέφεραν οι συμμετέχοντες στον αγώνα. Οδηγοί με τα αυτοκίνητα τους από Αλεξανδρούπολη, Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη, Θεσσαλονίκη, Πτολεμαΐδα, Λάρισα, Τύρναβο, Ελασσόνα, διαγωνίσθηκαν στην διαδρομή που σχεδίασαν οι οργανωτές, προσφέροντας θέαμα και συγκλονιστικές μάχες με χρονόμετρο.
Οι πρωταγωνιστές των Δεξιοτεχνιών της βορείου Ελλάδος έδωσαν δυναμικό παρόν μια που ο αγώνας προσμετρά βαθμολογικά στο Κύπελλο Δεξιοτεχνιών βορείου Ελλάδος και στο Έπαθλο Δεξιοτεχνιών δυτικής και κεντρικής Μακεδονίας. Μαζί τους και πολλοί τοπικοί αγωνιζόμενοι που θα δοκίμαζαν τις δυνάμεις τους στις δεξιοτεχνίες για πρώτη φορά καθώς και τοπικοί αγωνιζόμενοι με μερικά από τα καλύτερα αυτοκίνητα Drift της χώρας, που θα έβαζαν τη δική τους υπογραφή στο θέαμα του αγώνα.
Ο αγώνας τελούσε υπό την αιγίδα του Δήμου Λάρισας και της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Στο αγωνιστικό μέρος, νικητές ανά κατηγορία ήταν :

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ R1
Πρώτος αναδείχθηκε ο Γιάννης Τριανταφύλλου με Peugeot 106 rally, κάνοντας και τον ταχύτερο χρόνο της διαδρομής (1.34.70). Στη δεύτερη θέση, κάνοντας ακριβώς ίδιο χρόνο στο Β’ σκέλος (1.34.70), ο Γιώργος Φουρκαλίδης με Opel Kadett. Έχοντας όμως χειρότερη επίδοση στο Α’ σκέλος, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Δημήτρης Καρατσομπαλίδης με ένα ακόμα Peugeot rally τερμάτισε στην τρίτη θέση (1.35.00) γιορτάζοντας ένα ακόμα βάθρο στη μακρόχρονη πορεία του στις δεξιοτεχνίες.

83100359 4ace 485d 8e6c efecce439eb7

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ R2
Ο Θεόκλητος Καρυπίδης με Opel Ascona ήταν ο ταχύτερος της κατηγορίας (1.37.62), κερδίζοντας την πρώτη θέση της κατηγορίας. Στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν τα αδέρφια Παναγιώτης (1.42.96)και Χρήστος (1.36.43 +10’ ποινή) Νικολόπουλος, οδηγώντας μια όμορφη Opel Manta. Οικογενειακή επιτυχία στο βάθρο της κατηγορίας.

6abd6ded 0658 456b 9154 00a71a693a94
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ R3
Οικογενειακή επιτυχία είχαμε και στο βάθρο της R3 με πατήρ και υιό Τζινλή. Ο Βασίλης Τζινλής τερμάτισε στην πρώτη θέση της κατηγορίας (1.38.80). Στη δεύτερη θέση ο Βαγγέλης Ευαγγελίδης με λίγα εκατοστά διαφορά από τον πρώτο (1.39.08). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ο Βαγγέλης Τζινλής (1.43.71). Οι τρεις νικητές οδηγούσαν BMW E30, ενώ η συγκεκριμένη κατηγορία ήταν αυτή που συγκέντρωσε και τις περισσότερες συμμετοχές.

baa3947d 4fe8 4ab0 9cd3 99b0639478f1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Νορμάλ:
Μία μόλις συμμετοχή στην κατηγορία με την Ασημίνα Σακελλαρίου να συμμετέχει για πρώτη φορά σε αγώνες με το καθημερινό της αυτοκίνητο (Seat Ibiza), εκπροσωπώντας τις γυναίκες στον αγώνα. Διασκέδασε, αποκομίζοντας εμπειρίες και κάνοντας πολλές να ζηλέψουν… μακάρι στον επόμενο αγώνα οι γυναίκες να είναι περισσότερες στον πίνακα συμμετοχών.

6bb7ada7 66a4 44c3 93ce 6535b1715405

Μεταξύ των οδηγών της ΛΑΜΚΕ, ταχύτερος ήταν ο Χρήστος Σαΐτας με BMW E46, δεύτερος ο Δημήτρης Ντιντόκας με BMW E36 και στην τρίτη θέση ο νεαρός Παναγιώτης Πελτικούδης με BMW E36 στην πρώτη του εμφάνιση σε αγώνες.

4e478362 781e 4d66 af26 84dad8a787ec
Οι απονομές των κυπέλων στους νικητές έγινε το μεσημέρι στον ίδιο χώρο, μέσα σε ένα φιλικό και πανηγυρικό χαρακτήρα.
Ο δρόμος της επιστροφής των μακρινών επισκεπτών ήταν μεγάλος αλλά όλοι έφυγαν με χαμόγελο ικανοποίησης στα πρόσωπα τους.
Το ίδιο χαμόγελο που είχαν και οι χιλιάδες θεατές που απόλαυσαν το θέαμα που μόνο ο μηχανοκίνητος αθλητισμός προσφέρει, ζητώντας να γίνονται περισσότερες τέτοιες εκδηλώσεις.

18a4adf4 0b3b 43ac b1ab f004021a955a
Ευχαριστούμε:
- την #Ελληνική_Αστυνομία, το #ΕΚΑΒ, την #Πυροσβεστική_Υπηρεσία_Λάρισας για την βοήθεια τους στην τέλεση του αγώνα.
-τον #μέγα_χορηγό του αγώνα #Franklin_Coffee_House, καθώς και όλους του χορηγούς που βοήθησαν στην κάλυψη των εξόδων του αγώνα.
-τους #χορηγούς_επικοινωνίας αλλά και όλα τα ειδησεογραφικά μέσα που αναφέρθηκαν στον αγώνα μας.
Επόμενο ραντεβού της ΛΑΜΚΕ με αγωνιζόμενους και θεατές, η 9η Ανάβαση Ελασσόνας στις 25 Νοεμβρίου, που την φετινή χρονιά προσμετρά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων και όντας ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς, θα χρήσει τους πρωταθλητές της χρονιάς.